ממונה בטיחות

siteadmin 28/12/2017

ממונה בטיחות בעבודה

חיי אדם וההגנה עליהם היא שאיפה מרכזית ונעלה של כולנו, ועבודתו היומיומית של ממונה בטיחות בעבודה, ובכל מקום אחר בו הוא פועל. תפקידו חשוב כל כך ומרכזי במערך ניהול תקין של ארגונים, עד שקיומו במקום העבודה הפך לחובה עפ"י חוק ארגון הפיקוח על העבודה ובתקנות ארגון הפיקוח. 

הגדרת תפקיד ממונה בטיחות בעבודה

אדם העוסק בתפקיד ממונה בטיחות חייב להיות אחראי, לראות את עבודתו כשליחות ולהבין את החשיבות של קיומו בארגונים. בין היתר עוסק ממונה הבטיחות במגוון נושאים:

 • מעקב – אחר איכות הציוד המשמש את העובדים, ואחר העובדים עצמם על מנת לוודא כי הם עוקבים אחר הוראות הבטיחות הספציפיות למקום העבודה.
 • איתור סיכונים פוטנציאליים – חוטי חשמל חשופים, ארונות חשמל פתוחים ועוד גורמים העלולים להוות סיכון ממשי לעובדים במהלך השגרה היומיומית. על ממונה הבטיחות לאתגר אותם ולדאוג לטיפול בהם, עד סילוקם.
 • בניית תכניות עבודה – על פיה ינהגו כל עובדי החברה, בהתאם למקום העבודה. תחת אחריותו; אבחון מקיף של מקום העבודה, ויצירת תכנית התואמת את אופי המקום.
 • הדרכה – הדרכות בטיחות תקופתיות לכלל העובדים, המועברות ע"י מדריכים מטעמו או על ידו. 

ר.כ שחר הנדסת בטיחות – ניהול של הבטיחות בעבודה שלכם!

הדרישה לממונה על בטיחות בעבודה הינה בעלת דגש ערכי ואתי; מדובר בתפקיד שהוא גם שליחות והוא משלב אחריות ומוסריות רבים שכן תחת אחריותו – בריאותם וחייהם של העובדים בארגון בו הממונה פועל. חברת ר.כ שחר הנדסת בטיחות הינה חברה צעירה ודינמית המתמחה בתחום הבטיחות על כל היבטיה, חומרים מסוכנים והיערכות למצבי חירום בתעשיות שונות, כאשר מטרת על היא לסייע ללקוחות לשפר ולייעל את רמת הבטיחות במקום העבודה ולדאוג שיעמדו בתקני הבטיחות ואיכות הסביבה. אל תרשו לעצמכם להתפשר על הבטיחות שלכם, צרו קשר בהקדם!

ממונה בטיחות - שחר הנדסת בטיחות

תפקיד ממונה בטיחות

ממונה הבטיחות בעבודה הוא תפקיד מפתח במפעל שאחראי על הקמה, הטמעה והובלה של תוכנית הבטיחות. ממונה הבטיחות אחראי לוודא שלעובדים יהיה מקום עבודה בטוח ובריא ולא רק לבצע משימות.

תפקיד ממונה הבטיחות מוגדר בתקנות ארגון הפיקוח על העבודה (ממונים על הבטיחות) תשנ"ו- 1996. סעיף 10א בתקנה מפרט את תפקידיו של ממונה הבטיחות, ומגדיר "שמתפקידו של ממונה הבטיחות לייעץ למעביד בל הנוגע לחוקים, לתקנות ותקנים בענייני בטיחות, לסייע לו ולאנשי צוות הניהול והתכנון בנוגע לבטיחות, גיהות, הנדסת אנוש ובריאות תעסוקתית של העובדים במפעל ולקדם את התודעה בנושאים אלה". הסעיף כולל בתוכו גם כ-19 סעיפים משני המפרטים את התפקידים ממונה הבטיחות צריך לייעץ למעביד.  

סעיף 10ב מגדיר "ממונה הבטיחות מוסמך להיכנס לכל מקום במפעל שבו מועסקים עובדים, לבדוק את סידורי הבטיחות והגהות, ולנקוט בכל הפעולות הנדרשות לצור מילוי תפקידו כאמור בסעיף 10א.

אז מה בעצם תפקידו של ממונה הבטיחות?

 1. ממונה הבטיחות אחראי על הקמה של מערך בטיחות, וכוללת את הפעילויות הבאות:
  • הגדרת מדיניות החברה בתחום הבטיחות ובניה של מבני ארגוני הכולל (נאמני בטיחות, וועדת בטיחות וכו').
  • זיהוי הסיכונים הקיימים במפעל באמצעות הכנה של סקר סיכונים כולל בכל עמדות העבודה, שמבצע ממונה הבטיחות.
  • הכנת תוכנית בטיחות שנתית הכוללת הדרכות בטיחות בהתאם לסיכונים הקיימים בחברה (חומרים מסוכנים, בטיחות כללית, כיבוי אש, בטיחות במחסן ועוד).
  • הכנת נהלים מתאימים בתחום הבטיחות בהתאם לסיכונים שזוהו בסקר הסיכונים.
  • מיפוי כל האמצעים הנדרשים בבדיקה של בודק מוסמך או בדיקות פנימיות לדוגמא: מתקני הרמה, אביזרי הרמה וכו'.
  • הקמה של מערך חירום הכולל הקמה של צוותי חירום, נוהל חירום.
 2. ממונה הבטיחות אחראי על הטמעה של מערך הבטיחות כולל:
  • באחריות ממונה הבטיחות לרתום את הנהלת החברה ומנהלי הביניים לחשיבות נושאי הבטיחות בתהליכי העבודה והייצור.
  • ביצוע ביקורות בכל האתר ואיתור מפגעים.
  • ביצוע הדרכות בטיחות לכלל העובדים בהתאם לסיכונים שהם חשופים.
  • קיום וועדות בטיחות, סיורים של נאמני בטיחות.
  • ביצוע תרגיל שנתי לכלל העובדים.
  • ממונה הבטיחות אחראי שיתבצעו למידות (חקירות) של אירועי בטיחות (כמעט ונפגע, תאונות עובדה)  והפצה של המידע לכלל העובדים תוך מתן דגש על צמצום האירועים.
  • ממונה הבטיחות עוקב אחר התנהגות העובדים בתהליכי העבודה כדי לוודא שהעבודה מתבצעת בצורה בטוחה.

תפקיד ממונה הבטיחות הוא תפקיד קשה ומאתגר הכולל בתוכו עבודה מול כל הגורמים בחברה מהמנכ"ל ועד אחרון העובדים. ממונה בטיחות טוב גורם לעובדים להיות מסוגלים לדווח על תנאי עבודה או סיכונים בטיחותיים ללא חשש לפגיעה בעבודתם.

רק שיתוף פעולה של כל הגורמים במפעל יגרום להצלחת הפעילות של ממונה הבטיחות ומניעה של תאונות עבודה.

ממונה בטיחות בעבודה לשירותכם בכל שעה

ממונה בטיחות למפעלים ומוסדות

ממונה בטיחות יהיה האדם אשר תפקידו כולל ייעוץ להנהלה של העסק בכל הנושאים אשר קשורים לבטיחות ושמירה על הבריאות במקום העבודה. שירותיה של חברת "שחר הנדסת בטיחות" נועדו לסייע לכל לקוח ולקוח בשיפור מיידי של רמת הבטיחות של העובדים ולוודא כי יעמדו בתחיקה ובתקינה בתחום הבטיחות ואיכות הסביבה. חברתנו מקפידה על קשר צמוד עם הלקוח אשר מבוסס על הגינות ואמינות, כך שהצוות המקצועי שלנו ישמח לעמוד לשירותכם ולספק את השירות האישי והאדיב ביותר שעונה בצורה מדויקת על צרכי העסק שלכם.

על חשיבותו של ממונה בטיחות

בשנים האחרונות נוכל לראות כי החשיבות לנושא הבטיחות בעבודה רק הולכת וגוברת. הדבר כמובן חיובי, אך על מנת שתוכלו להבטיח כי גם העסק שלכם שומר על כלל נהלי הבטיחות ומצליח להתנהל בזהירות בעבודה היום יומית שלו, וודאו כי אתם נעזרים בשירותיו של ממונה בטיחות במקום העבודה.

חשוב להבין כי עבודתו של ממונה הבטיחות בעבודה כוללת תחומי אחריות רבים, וכי יכולת ההצלחה שלו בעבודתו משפיעה במידה רבה על מידת ההצלחה או הכישלון של כל החברה. זאת לאור העובדה כי הוא מהווה למעשה את איש המקצוע אשר מוודא כי כל המקום עובד בצורה הבטוחה ביותר וכי העובדים שומרים על כל נהלי הבטיחות בכל שלב בעבודתם. בין אם מדובר על עבודה בגובה או במעבדה או במפעל מכל סוג שהוא.

שחר הנדסת בטיחות – שומרים על סביבת עבודה בטוחה

זכרו כי השמירה על הבטיחות במקום העבודה תהיה בסופו של יום באחריותם של כל העובדים שלכם, בין אם מנהלי הצוותים או העובדים החדשים ביותר. חברת "שחר הנדסת בטיחות" תוודא כי כלל העובדים המועסקים בחברה מודעים לכל נהלי הבטיחות החשובים, זאת על מנת שיוכלו לשמור על סביבת עבודה בטוחה ונעימה ולמנוע תאונות או חלילה פציעות שונות. הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברתנו והצוות המקצועי שלנו יעניק לכם את כל המידע בנוגע לשירותי חברתנו והדרכים בהן נוכל להפוך את העסק שלכם לבטוח בעבור כל אחר מהעובדים.

מעוניין להצטרף לשירות?
פוסטים אחרונים

לקבלת ההצעה הטובה ביותר מלאו את הפרטים הבאים

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים אורגני