נאמן בטיחות

siteadmin 12/02/2018

בכל ארגון גדול בו מועסקים לפחות 25 עובדים, יש להקים ועדת בטיחות המורכבת מנציגים ממקום העבודה – זאת בהתאם לחוק הארגון והפיקוח על העבודה. כל חבר בוועדה הוא נאמן בטיחות והם נושאים באחריות כבדה, שכן תפקידם עשוי למנוע נזקים פיזיים לעובדים ואף מקרי מוות. על המעבידים לעודד את נאמני הבטיחות לבצע את תפקידם בצורה הטובה ביותר, ואסור להם לפגוע בתנאי ההעסקה של נאמני הבטיחות ואף יותר מכך – עליהם לתת להם הקלות שיאפשרו להם לבצע את תפקידם כהלכה.

נאמן בטיחות לכל ארגון!

לנאמני הבטיחות מגוון חובות וסמכויות; הם עוקבים אחר תנאי הבטיחות במקום העבודה ופועלים לשיפורם, הם מאבחנים מפגעים ומסלקים אותם לפני שיקרה חלילה אסון, מדריכים את העובדים בכל נושאי הבטיחות ומדווחים על ליקויים במידה ונמצאו כאלה. לא כל אחד יכול להיות מוסמך לתפקיד נאמן בטיחות לשם כך יש לעבור קורס מיוחד , במסגרתו מועברים הנושאים הבאים:

 • ניתוח ועדת הבטיחות וסמכויותיה
 • הדרכת שימוש נכון בציוד מגן
 • כיצד מונעים נפילה מגובה
 • שימוש מסוכן בחשמל
 • כיצד מונעים תאונות
 • חומרים מסוכנים
 • תנאים סביבתיים
 • הסבר על חוק ארגון ופיקוח בעבודה
 • ועוד

חובה אתית ומוסרית למקום העבודה

אין דבר נורא יותר משגרת יום עבודה שנהרסת בעקבות תאונת עבודה קטלנית שנגמרת לאחד העובדים בשל חוסר תשומת לב למפגע המצוי בשטח. הכשרת נאמני בטיחות במקום העבודה היא פעולה מונעת למקרים כאלו, ורצוי לבצע אותה בהקדם האפשרי, (גם בגלל שמדובר דרישה עפ"י חוק, ואף אחד לא רוצה להסתבך עם החוק..). אנו בחברת שחר הנדסת בטיחות מודעים לחשיבותם של נאמני הבטיחות בארגון, ומתחייבים להכשיר אותם כך שיהיו מוכנים לכל תקרית מסוכנת שעלולה להתרחש במקום העבודה, ולמנוע אותה במקצועיות.

נאמן בטיחות

נאמן בטיחות בעבודה

נוכחותו של נאמן בטיחות במקום התעסוקה נדרש על פי חוק בכל ארגון בו מועסקים לפחות 25 עובדים. נאמני הבטיחות יהיו חלק מוועדת הבטיחות המורכבת מנציגים ממקום העבודה. לאור העובדה כי אלו למעשה יהיו עובדים אשר לא התמקצעו בתחום הבטיחות, הרי שיש להעביר להם את הקורס אשר מכשיר אותם לתפקידם החדש. חברת "שחר הנדסת בטיחות" תשמח לעמוד לשירותכם בכל עת ולספק את ההכשרה הדרושה בתחום הבטיחות לכל העובדים שלכם ולנאמני הבטיחות אשר בחרתם למנות לתפקיד החשוב והחיוני הזה.

על תפקידו של נאמן בטיחות  

בחירתו של נאמן בטיחות במרום העבודה עשויה להיות משימה לא פשוטה. זאת לאור העובדה כי בעצם פעולה זו אתם מפקידים אחריות רבה בידיהם של העובדים שלכם. חשוב להבין כי זהו תפקיד חשוב וחיוני לשם שמירה על בטיחותם של העובדים ומניעה של תאונות עבודה מכל הסוגים.

 • נאמני הבטיחות הם למעשה נציגם של ועדת הבטיחות. על כן תפקידם כולל הדרכות לכלל העובדים בכל נושאי הבטיחות, ייעוץ ושיפור של תחום הבטיחות והגהות בחברה.
 • על נאמני הבטיחות לבחון את התנאים הקיימים במקום העבודה, לאתר סכנות ומפגעים פוטנציאליים ולפעול לשיפור התנאים הללו. זאת מתוך מטרה להקטין את הסכנות במקום.
 • בשעה שנאמן הבטיחות מאתר מפגעים בטיחותיים, עליו להודיע בכתב על הליקויים הללו למעסיק עם העתק למפקח העבודה הראשי.

חשוב לציין כי על המעביד להעניק לנאמן הבטיחות את כל התנאים וההקלות הנדרשות על מנת שיוכל לבצע את עבודתו בצורה האחראית והמקצועית ביותר. מעבר לכך, חל איסור על המעסיק לפגוע בתנאי ההעסקה שלו או לפטר אותו בשל פעילותו בתור נאמן הבטיחות של העסק.

מכשירים את הדור הבא של נאמני הבטיחות

עבודתה של חברת "שחר הנדסת בטיחות" כוללת גם את העברת קורס נאמני בטיחות בעבודה. קורסים אלו ייבנו בהתאמה למקום העבודה ולתהליכים הפנימיים המאפיינים אותו. כך ניתן יהיה לוודא כי הידע שיוענק יהיה רלוונטי לארגון ויעניק לנאמני הבטיחות את כל הכלים הדרושים להם.

נאמן בטיחות – ההסמכה ותחומי האחריות

בכל ארגון גדול – כלומר כזה שיש בו 25 עובדים או יותר – ישנם עובדים שמוגדרים כנאמני בטיחות. בנוסף לעבודתם השוטפת, יש לנאמנים עוד תחום אחריות חשוב במיוחד: לדאוג לקידום נושא הבטיחות והגהות וליצור עבור חבריהם לעבודה, ועבור עצמם כמובן, סביבה בטוחה ככל האפשר. נאמן בטיחות עובר הכשרה מקיפה שמסייעת לו למלא את התפקיד שלקח על עצמו, וכשמדובר בקורס של שחר הנדסת בטיחות, אתם יכולים להיות רגועים לחלוטין ולדעת שהנאמן יקבל את כל הידע הדרוש לו.

מה חשוב לדעת על תפקיד נאמן בטיחות?

* הדרכות לעובדים – אחת הפעילויות החשובות היא העברת הדרכות בכל נושאי הבטיחות הרלוונטיים, כך שכל העובדים יוכלו למלא את תפקידם בלי לסכן את עצמם.

* זיהוי ליקויי בטיחות – עוד מרכיב מהותי בתפקידם של נאמני בטיחות בארגונים הוא אבחון ליקויים ודיווח למנהלים ו/או לאחראים על הליקוי הספציפי כך שהוא יטופל בהקדם.

* למידה – את בסיס הידע מקבל כאמור נאמן הבטיחות באמצעות קורס מתאים. גם לאחר מכן נדרשת אחריות אישית והמשך למידה והתעמקות בתחום רחב ההיקף.

* סמכויות – על-מנת שיוכל למלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר, לנאמן הבטיחות יש את הסמכות לעיין בדוחות, מסמכים ופנקסים שקשורים לבטיחות ולגהות במקום העבודה.

* זכויות – החוק הקיים מספק הגנה לנאמנים מפני התנכלות של המעסיק עקב הפעילות בנושא הבטיחות. בפרט אסור לפטר מי שממלא תפקיד זה ולא לפגוע בתנאי העסקתו בגלל שהתריע על ליקויים או ביצע כל פעולה אחרת שמטרתה העלאת רמת הבטיחות בארגון.

להפוך לנאמני בטיחות בעזרת מומחים אמינים

מינוי נאמן בטיחות הוא לא "רק" חובה על-פי החוק אלא אינטרס מובהק של כל בעל עסק או מנהל בארגון, וההכשרה שלו היא מהלך שמחייב התייחסות אחראית ורצינות מרבית. הקורס של שחר הנדסת בטיחות כולל את כל נושאי הלימוד הרלוונטיים, ומועבר על-ידי מקצוענים מנוסים בהדרכות – כך שניתן להפיק ממנו תועלת רבה במיוחד. את הניסיון והידע שלנו תוכלו לנצל גם לטובת ליווי שוטף של נאמן הבטיחות בארגון שלכם כמו גם למטרות נקודתיות, כך שהעובדים שלכם יוכלו להגיע כל בוקר לעבודה כשהם יודעים שהם בידיים טובות.

מעוניין להצטרף לשירות?
פוסטים אחרונים

לקבלת ההצעה הטובה ביותר מלאו את הפרטים הבאים

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים אורגני