תיק מפעל

siteadmin 25/12/2017

בתעשייה קיים מגוון רחב של מפעלים המשתמשים בחומרים מסוכנים. לעיתים השימוש בחומרים מסוכנים עלול ליצור אירועי חירום כגון: דליפה של חומרים, שפך, שריפה או פיצוץ.

במהלך אירוע חומרים מסוכנים קיימים תנאים של חוסר מידע, לחץ בזמן, פאניקה, התמודדות עם גורמי חוץ וכו'.

הפתרון הוא יצירת נוהל חירום הכולל סדר פעולות אוטומטי שיאפשר פעולה מסודרת של כל המעורבים בטיפול באירוע.

מהו תיק מפעל

תיק מפעל מהווה מסגרת של נתונים ופעולות המאפשרת הערכת מצב מקדמית ותכנון מראש של האירועים היכולים להתרחש במפעל ואופן הטיפול בהם ומהווה פלטפורמה לשיתוף פעולה עם הרשויות באירועי חירום.

לתיק מפעל 3 יעדים : 

1. מניעה- זיהוי הסיכונים והקטנת ההסתברות להתרחשות אירוע.

2. טיפול באירוע – הפחתת הנזקים בנפש וברכוש למינימום האפשרי.

3. שיקום- החזרת המפעל לפעילות בזמן הקצר ביותר.

התיק מכיל בתוכו את הפרמטרים הבאים: נוהל הטיפול באירוע חירום, תיאור החומרים ומוקדי הסיכון, בעלי התפקידים וצוותי החירום במפעל, פירוט האמצעים לטיפול באירועי חירום, מפות המפעל ופרמטרים נוספים היכולים לעזור בטיפול באירוע חירום.

מי נדרש לתיק מפעל

תקנות רישוי עסקים (מפעלים מסוכנים) התשנ"ג 1993 קובעות כי "בעל מפעל מסוכן יכין ויחזיק תיק מפעל לטיפול במקרי תקלות ותקריות העלולות להתרחש אגב תפעול מפעלו והעלולות להוות סכנה לבני אדם ולסביבה (סעיף 4.(א) ). כלומר כל מפעל או ארגון המאחסן או משתמש בחומרים מסוכנים ומוגדר כמפעל מסוכן אמור להחזיק תיק מפעל.

שחר הנדסת בטיחות תעניק פתרון מקיף להכנת תיק המפעל הנדרש ע"י הרשויות ובהתאם לפורמט הקבוע בחוק הכולל:

⦁ הכנת סדר פעולות לטיפול באירוע חירום המתאים למפעל (נוהל חירום).

⦁ זיהוי מוקדי הסיכון וגורמי הסיכון במפעל, וביצוע הערכת סיכונים מתאימה.

⦁ פירוט מערך הגילוי וכיבוי האש, והאמצעים לטיפול באירוע אש.

⦁ תיאור מערך כוח האדם והצוותים הקיימים במפעל לטיפול באירועי חירום.

⦁ פירוט הציוד ואמצעי המיגון הקיימים במפעל לטיפול באירועי חירום.

⦁ פירוט אמצעי השינוע במפעל.

⦁ פירוט מערך האבטחה במפעל.

⦁ מערך הקשר במפעל.

מהו תיק מפעל

הכנת תיק מפעל  

הדרישה להכנתו של תיק מפעם מופיעה בתקנות רישוי לעסקים, היא קובעת כי כל ארגון אשר מחזיק בחומרים מסוכנים, יכין תיק מפעל אשר נועד לטפל בתקריות ותקלות שונות אשר עשויות להתרחש ולהוות סכנה לבני האדם ולסביבה. חברת "שחר הנדסת בטיחות" תשמח לעמוד לשירותכם ולסייע ביצירתו של תכנון מפרוט ומדויק אשר מתאר מצבי חירום שונים, לרבות דליפה של חומרים, שפך, שריפה או פיצוץ, ואת הדרך להתמודד עם סכנות אלו בצורה היעילה, מהירה ובטוחה מכל. זאת מתוך מטרה להעלים את הסכנות המידיות ולחזור לשגרה בטוחה בה ניתן לפעול ללא חשש.

תיק מפעל – מוכנים עם תכנית פעולה לשעת חירום

יצירתו של תיק מפעל חייבת להתבצע על ידי אנשי מקצוע מיומנים אשר לא זרים לתחום הבטיחות והחומרים השונים איתם אתם עובדים בארגון שלכם. זכרו כי חשוב לברר מי החברה אשר עומדת מולכם ואיזה שירות תוכל להעניק לכם. וודאו כי צוות החברה בעל ההכשרה הנחוצה בתחום, כך שיוכל לבצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר ולהעניק לארגון שלכם את השירות האמין ביותר.

כך, בעזרת עבודה משותפת ניתן יהיה ליצור תיק מפעל אשר מכיר את כלל העובדים שלכם למצבי חירום וההתמודדות הנכונה עימם. כך גם בשעה שמתרחשת תאונה עם חומרים מסוכנים, חברי הארגון שלכם, יוכלו להיצמד לתכנית הפעולה המפורטת ולבלום את הסכנה, כך שלא תתרחש פגיעה בחיי אדם או בסביבה. השלב הבא של תכנית עבודה זו יכלול שיקום של כל מה שנפגע בעקבות מצב החירום שנוצר.

משמעותו של נוהל חירום

תיק המפעל נועד להכין את הארגון שלכם לכל צרה שלא תבוא. כך למעשה נהלי החירום יאפשרו לעובדים שלכם לתפקד בצורה הנכונה, גם בשעה שהלחץ בשיאו והפניקה לא מרפה. התיק יתאר תרחישים אפשריים ויפרט את גורמי הסיכון להם, דרך להימנע ממצבי חירום וסדר פעולות נחוצות בשעה שהתרחש מצב לא צפוי. פנו עוד היום לחברת "שחר הנדסת בטיחות" ותוכלו להיות מוכנים גם ללא צפוי.

 

מעוניין להצטרף לשירות?
פוסטים אחרונים

לקבלת ההצעה הטובה ביותר מלאו את הפרטים הבאים

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים אורגני